ПШЕНИЦЯ, СОРТ — ЗИМОЯРКА

Зимоярка
Озима пшениця

Оригінатор:
Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, Миронівський інститут пшениці ім. В.М. Ремесла УААН.
Занесений в Державний реєстр сортів рослин на 2007 рік для вирощування у лісостеповій зоні України. Заслуговує на впровадження також в зонах Степу та Полісся. Сорт поєднує два типи розвитку: озимий та ярий і є двуручкою.

Біологічні ознаки:
середньорослий, інтенсивного типу, середньостиглий. Вегетаційний період - 273-297 днів. Має середню морозостійкість. Стійкий до посухи, вилягання, ураження борошнистою росою, бурою листковою іржею та фузаріозом. Сорт Зимоярка стійкий до вірусних хвороб. Стійкий до осипання зерна, стікання та проростання зерна в колосі. Різновидність лютесценс.

Якість зерна:
борошномельні та хлібопекарські властивості добрі та високі. Висока якість зберігається в умовах високої зволоженості. Зерно Зимоярки містить 13,8-14,6% білка, 28,1-31,8% сирої клейковини, сила борошна 296-359 а.о., об'єм хліба із 100 г борошна 1050-1130 мл, загальна оцінка хлібопекарських властивостей 4,2-4,5 бала. Сильна пшениця.

Господарські ознаки:
сорт високоврожайний інтенсивного типу. За даними оригінатора (ІФРГ НАН України) за роки конкурсного випробування (2004-2006 рр.) урожай Зимоярки становив 68,3-84,4 ц/га як озима форма, 42,2-55,0 ц/га як яра форма, що перевищувало урожайність сортів стандартів Альбатрос одеський та Колективна 3 на 4,6-34,3 ц/га.

Урожай зерна сорту Зимоярка в державному сортовивченні (2005-2006 рр.) в 34 сортодослідах становив 50,5-94,4 ц/га.
Суттєві прибавки урожаю сорту Зимоярка до національного стандарту -4,6-11,1 ц/га - отримано у 20 сортодослідах 11 областей України (Чернігівській, Львівській, Київській, Івано-Франківській, Житомирській, Волинській, Рівненській, Чернівецькій, Полтавській, Вінницькій та Тернопільській областях), у т.ч. прибавки 10,0-11,1 ц/га в 5 сортодослідах у Львівській, Київській та Тернопільській областях.

Максимальні урожаї сорту - 94,4 та 85,6 ц/га - отримано у випробуваннях по різних попередниках (кращому та гіршому) у Миргородській державній сорто­випробувальній станції Полтавської області та 90,8 ц/га в НДЦ «Сорт» Київської області в 2005 році. Високі врожаї сорту Зимоярка - 81,6 та 84,0 ц/га - отримано в 2006 році в Центрі сортознавства і сортовивчення (м. Біла Церква Київської області) та 81,9 ц/га на Кіровоградській ДСС (с. Новоселиця Ульяновського р-ну Кіровоградської області), що достовірно перевищує національні стандарти.

У виробничому випробуванні 2006 року в господарстві ТОВ НВА «Перлина Поділля» Хмельницької області отримано урожай Зимоярки 69,0 ц/га як озимої форми та 64,0 ц/га як ярої.

Агротехнічні вимоги:
сорт можна використовувати як в підзимньому, так і весняному посіві. Специфічним для цього сорту є необхідність посіву у пізні, але оптимальні для озимої пшениці строки (як озима форма) та дуже рано навесні (як яра форма). Ранні посіви осінню призводять до переростання сходів та їх вимерзання. Решта агротехнічних вимог є типовими для озимих та ярих пшениць. Для забезпечення отримання високих урожаїв зерна необхідно проводити ранньовесняне підживлення по мерзлоталому ґрунту та внесення добрив на бідних ґрунтах з осені (до чи після посіву), проводити також захист рослин від шкідників та хвороб, особливо після викидання колосу, фунгіцидами типу фалькон чи фолікур. Норма висіву насіння 5,5-6,0 млн схожих зерен на 1 га. При весняному посіві норму висіву треба дещо збільшити. Оптимальними попередниками є чисті та зайняті пари, однорічні трави та горох.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ